Stránka "Lokátorka" umožňuje rychlé výpočty lokátorových vzdáleností (azimutů i výškopisů středů lokátorů), je předurčena hlavně pro malé displeje (mobily), je psaná tak aby základní funkce fungovaly i při výpadku internetu, jelikož lze stránku uložit na plochu jako aplikaci - je napsána jako jednostránková "progresivní webová aplikace" a při prvním navštívení se vás prohlížeč zeptá zda-li ji chcete uložit na plochu. Pokud odmítnete, je toto možné později vykonat přes menu svého prohlížeče. Popis jak tak učinit je níže v článku.
Stránku hlavně uvítají uživatelé z okolí české kotliny. Je optimalizována pro zdejší prostředí a oproti jiným udělátkům nabízí přednastavené velké čtverce, které nemusíte stále dokola psát celé po jednom znaku, ale když chci např. zjistit vzdálenost mezi Smrkem = JO70PV a Radimovkou v JN79HW, klepnu jednou na JO70 poté dopíšu jen P a V, poté se kurzor automaticky přesune (pokud byl zadán platný lokátor) do druhého políčka takže rovnou klikám na přednastavenou hodnotu JN79 a poté jednotlivě H a W. Ke zjištění vzdálenosti jsem tedy musel klepnout jen šestkrát! Více zminimalizovat to asi už nejde :-). Samozřejmě je umožněno zadávat i po jednotlivých znacích, když budeme chtít vědět lokátory mimo základní nabídku. Nyní je sada seřazena tak jak mne nejlépe vyhovovala na "české straně". Moraváci a Slováci uvítají na prvním řádku jiné čtverce (JN99, JN98, JN88 ...), což není problém přes menu navolit a seřadit si přednastavené čtverce zcela podle svých představ. Toto se nyní ukládá do mezipaměti prohlížeče a dokud ji nuceně nevymažete, tak v ní trvale zůstává i po odchodu na jiné stránky. Později toto uložení bude možné umožnit i do databáze na serveru (tudíž trvale) pro každého registrovaného uživatele, ale zatím tomu tak není a myslím že to není až takový problém.
Okno s výsledkem měření má ještě jednu "skrytou" funkci. Po klepnutí na horní lokátor(y), které byly měřeny, je můžete znovu rychle přenést do prvního zadávacího políčka pro další měření. viz. obrázek
Mapa nabízí zobrazování trasy i jednotlivých lokátorů na podkladech poskytovatele mapy.cz. Stránka s mapou bude dále vyvíjena samostatně a postupně na ní budou přibývat funkce na které jsme zvyklí ze staré lokátorové mapy zde na webu.
Trvalý odkaz na Lokátorku (link):
Pro Android přístroje platí následující:
Při prvním navštívení adresy https://lokatorka.cbpmr.cz/ (pokud máš moderní mobilní prohlížeč) by se ti měla zobrazit lišta s nabídkou ke stažení na plochu, pokud to povolíš - stránka se tímto ihned uloží jako aplikace a bude ji možné otevírat přímo z plochy mobilu (tabletu) a to i v době kdy není přístupný internet. Omezeny budou pouze funkce výškopisu a načítání lokátorů z DX nástěnky.
Pokud volbu instalace poprvé odmítneš, prohlížeč tě tím opakovaně již obtěžovat nebude a dodatečně lze instalování uskutečnit přes menu tvého prohlížeče. Na mobilu musíš obvykle začít klepnutím vpravo nahoře na "tři tečky nad sebou" :-)
V CHROME prohlížeči se následně položka jmenuje "Přidat na plochu", u OPERY: "Přidat do ... uvodní obrazovka", u Firefoxu stačí klepnout nahoře v liště na ikonu domečku se znaménkem + a poslezé na "+Přidat na domovskou obrazovku".
Riccimu Plzeň děkuji za odzkoušení pod iOS (Apple) a jeho návod:
V iOS je přidání na plochu jednoduché - otevřeš v prohlížeči (Safari) stránku https://lokatorka.cbpmr.cz/
Po načtení stránky se pomocí tlačítka "Sdílet" (v iOS je to dole v liště takový čtvereček se šipkou - jablkáři myslím chronicky znají) vybere v seznamu možností příkaz: "Uložit na plochu", případně se upraví popisek a je hotovo :). Ikona se přidá jako aplikace na nejbližší volné místo na ploše...
Závěrem směřuji poděkování poskytovatelům provozních dat, serveru https://mapy.cz a jejich API. Za výškopisná data děkuji serveru https://www.heywhatsthat.com (copyright: Michael Kosowski)
Autor: Jerry Nové Město / kontakty zde